| 29 Marzec 2024    |    | Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

Wycieczka do Kłóbki

W dniu 11.06. 2014 r. dzieci z oddziału przedszkolnego gr.0b oraz Klubu Małego Smyka pod opieką swoich wychowawczyń - P. Iwony Żurowskiej oraz  P. Aleksandry Wigner wybrały się na wycieczkę do skansenu w Kłóbce.

Skansen w Kłóbce prezentuje kulturę ludową dwóch regionów: Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej,  obejmuje okres od II połowy XIX do lat 60-tych XX wieku. Na obszarze ok. 6 ha, wśród pięknej przyrody, postawionych zostało 17 obiektów (w tym najstarsze z XVIII w.) przeniesionych z kujawskich i dobrzyńskich wsi. Są to: chałupy (wnętrza urządzone na XIX - początek XX w. i okres międzywojenny), stodoły, budynki inwentarskie (chlewiki, obórki, stajnie), spichlerze, oraz kuźnia, garncarnia (lata 20. XX w.), wiatrak „koźlak", remiza, karczma, a także szkoła z okresu międzywojennego . Uzupełnieniem krajobrazu odtwarzanej wsi są różnego rodzaju płotki, ogrodzenia, studnie, słomiane ule, piwniczki-ziemianki, a także kapliczki przydrożne. Niepowtarzalny klimat tworzą ogródki przydomowe, poletka uprawne, sady, a przede wszystkim zwierzęta hodowlane i domowe.

Niesamowitą atrakcją dla wszystkich uczestników wycieczki okazały się również zajęcia praktyczne, prowadzone przez  pracowników skansenu. Dzieci  nie tylko zapoznały się z dawnymi obyczajami i tradycjami, ale  spróbowały własnych sił w różnych  pracach gospodarskich, takich jak na przykład: noszenie wody, pranie na tarze,  młócenie cepem itp..  Lekcja ta  jak i cała wycieczka zapewne na długo pozostanie w pamięci dzieci, a dzięki temu w świetny sposób  utrwaliła tradycje ludowe regionu w świadomości najmłodszego pokolenia.

I. Żurowska

ix.2.273